Освіта в Німеччині
Університети Німеччини
Літній табір в Берліні
Alpadia табір: Прекрасне розташування біля озера Багаточисельні спортивні майданчики та приватний пляж Розваги та магазинчики на території табору Яскраві та просторі класи для інтерактивних занять Безкоштовний WI-FI Великий вибір екскурсій та додаткових розваг Кількість годин: стандартний курс – 20 уроків / тиждень Проживання: резиденція (3-х місні номери з ванною кімнатою) До програми входить: Проживання та харчування; Цілодобовий …
Вища освіта в Німеччині
Для вступу як до приватного, так і до державного ВНЗ необхідно володіти іноземною мовою – німецькою або англійською – на рівні В2. Як правило, навчання в державних ВНЗ на німецькомовних програмах є безкоштовним. Існує лише невеликий адміністративний внесок, який сплачують однаково всі студенти.
Система вищої освіти Німеччини представлена наступними типами навчальних закладів:
- університети;
- вищі навчальні заклади прикладних наук;
- консерваторія, академія чи вища школа – спеціальності в галузі мистецтва.
Всього в Німеччині функціонує 103 університета та 176 установ прикладних наук.
Оскільки для отримання німецького сертифікату про середню освіту потрібно вчитися 13 років, українські абітурієнти не можуть поїхати вчитися до університету одразу після закінчення школи.
Існує два варіанти вирішення проблеми.
Перший – вступити одразу після школи на спеціальне підготовче відділення, пов’язане з певною галуззю. Існує п’ять напрямків: економіка, медицина, гуманітарні науки, інженерія, природничі науки.
Другий варіант – закінчити хоча б один курс в українському університеті за подібною до обраної спеціальності, щоб подолати тимчасову різницю. Документа, який підтверджує, що ви успішно закінчили 1-2 курси української вищої освіти, досить для зарахування на перший курс у німецькому ВНЗ.
Підготовчий курс має назву – Штудіенколлег (Studienkolleg). Всього за рік навчання його слухачі підвищують свій рівень знань до рівня випускників німецьких шкіл, звикають до академічного середовища і життя в Німеччині.
Studienkolleg
Існує дві головні вимоги до іноземців для вступу до Studienkolleg:
- сертифікат, що підтверджує знання німецької мови (мінімум В1);
- шкільний атестат на «відмінно» (золота, срібна медаль), або документ, що підтверджує успішне закінчення першого курсу університету (також копію сертифіката про акредитацію вищого навчального закладу).
Відзначимо, що в Німеччині досить скептично ставляться до української освіти, тому можуть бути проблеми з документами з приватних українських ВНЗ. Перший курс краще закінчити в державному університеті.
Для отримання місця в Studienkolleg дуже важливо правильно заповнити документи і добре скласти вступні іспити. По закінченню Studienkolleg абітурієнти здають іспит Feststellungsprüfung.
Успішне складання іспиту говорить про готовність учня до продовження навчання на бакалавраті. Набір в Studienkolleg відбувається два рази в рік, але конкурс є досить високим і для гарантованого отримання місця, слід подати документи завчасно. Є приватні Studienkolleg, де навчання платне, а є безкоштовні державні, але кожного семестра необхідно вносити реєстраційні внески, які коливаються від 30 до 200 євро.
Головна витрата на період навчання в Studienkolleg – проживання. За оренду житла студенти витрачають від 600 до 800 євро на місяць. Варто зазначити, що додатково надаються студентські пільги: на проїзд в транспорті, користування бібліотеками і т. д. Крім того, випускники Studienkolleg зараховуються до університетів Німеччини без вступних іспитів.
Для іноземних студентів конкурс проходить на підставі академічної успішності в Studienkolleg, або на підставі академічної успішності на 2-х курсах українського університету, а також на підставі результатів міжнародного іспиту з німецької мови DSH або TestDAF.
Популярні спеціальності в Німеччині
Для добре розвиненої промисловості країни постійно потрібен молодий і активний персонал, який добре розбирається в сучасних реаліях, вимогах міжнародного ринку та інноваційних технологіях. Крім того, високі стандарти життя повинні підтримуватися ефективної гуманітарної і соціальної сферою, а також охороною здоров’я. Звідси випливають і найбільш «рейтингові» професії в Німеччині:
- інженери, технологи, IT фахівці (Мюнхенський технічний університет, Університет Карлсруе);
- екологи, експерти в галузі наук про Землю, психологи (Тюбингенский університет Еберхарда і Карла);
- медики та юристи (Гейдельберзький університет імені Рупрехта і Карла);
- економісти, бізнесмени, менеджери (Бізнес-школа Мюнхена).
Залишитись після навчання в Німеччині зовсім легально може кожен студент. Випускники отримують рік на пошук роботи в країні. Цього часу цілком достатньо, щоб визначитись із працевлаштуванням та отримати робочу візу.
Освіта в Німеччині: вартість навчання
Отримання першої вищої освіти в усіх державних ВНЗ Німеччини є безкоштовною як для німців, так і для іноземців, в тому числі і для українців. Потрібно тільки сплатити семестровий внесок (Semesterbeitrag) в розмірі від 113 євро.
Бізнес-освіта та навчання в Німеччині в приватних закладах – від 4900 євро/семестр (Бізнес-школа Мюнхена Європейського університету).
Практично у всіх державних закладах передбачена виплата різних стипендій за відмінне навчання, спортивні досягнення, унікальні дослідження або творчі успіхи.
Магістратура в Німеччині для українців
Для вступу до магістратури необхідний більш значний список документів, ніж на бакалаврат. Проте вступити до магістратури можна з українським дипломом бакалавра.
До базових вимог можна віднести:
- перекладені та завірені копії про вищу освіту, копії шкільного атестата;
- сертифікати, що підтверджують знання німецької мови;
- резюме;
- мотиваційний лист;
- заяву про допуск до навчання для іноземних студентів (яку можна заповнити на сайті обраного університету).
Багато університетів висувають додаткові вимоги до вступників. Відзначимо, що хороші оцінки в дипломі бакалавра / спеціаліста відіграють величезну роль під час винесення рішення зарахувати вас. Словом, при бажанні, в українських школярів і студентів є реальна можливість вчитися в університетах Німеччини, не набагато переплачуючи, в порівнянні з витратами на українську освіту.